საფრანგეთის პრეზიდენტმა, ემანუელ მაკრონმა, მიმართა საფრანგეთის მოქალაქეებს 5 მარტს. ვიდეო ხელმისაწვდომია მაკრონის იუთუბის არხზე, ხოლო მისი სიტყვის ტრანსკრიპტები ინგლისურად და ფრანგულად შეგიძლიათ იხილოთ მაისის ინგლისურენოვან საიტზე.
ვრცლად:
მართლაც, ვიცი, რომ თქვენ სამართლიანად ხართ შეშფოთებული მიმდინარე ისტორიული მოვლენების გამო, რომლებიც არღვევენ მსოფლიო წესრიგს. უკრაინაში ომი, რომელმაც თითქმის მილიონი გარდაცვლილი და დაჭრილი გამოიწვია, იგივე ინტენსივობით გრძელდება. ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა, ჩვენმა მოკავშირემ, შეცვალა თავისი პოზიცია ამ ომთან დაკავშირებით, ნაკლებად უჭერს მხარს უკრაინას და ეჭვს ბადებს მომავალთან დაკავშირებით. ამავე დროს, იგივე ამერიკის შეერთებული შტატები აპირებს ევროპიდან შემოტანილ პროდუქტებზე საბაჟო ტარიფების დაწესებას. და ბოლოს, მსოფლიო კვლავ უფრო და უფრო სასტიკი ხდება და ტერორისტული საფრთხე არ მცირდება. ჯამში, ჩვენი კეთილდღეობა და უსაფრთხოება უფრო გაურკვეველი გახდა, უნდა აღინიშნოს, რომ ჩვენ ახალ ერაში შევდივართ.
უკრაინაში ომი უკვე 3 წელზე მეტია გრძელდება. პირველივე დღიდან ჩვენ გადავწყვიტეთ უკრაინის მხარდაჭერა და რუსეთისთვის წინააღმდეგობის გაწევა, და სწორად მოვიქეცით, რადგან არა მხოლოდ უკრაინელი ხალხი იბრძვის მამაცურად თავისუფლებისთვის, არამედ ჩვენი უსაფრთხოებაც საფრთხეშია. მართლაც, თუ რომელიმე ქვეყანა შეძლებს ევროპაში დაუსჯელად შეიჭრას მეზობელთან, მაშინ აღარავინ იქნება ვერაფერში დარწმუნებული, და ძლიერთა კანონი იქნება გამოყენებული, და მშვიდობა ვეღარ იქნება გარანტირებული ჩვენს კონტინენტზე, ისტორიას ეს უსწავლებია ჩვენთვის.
უკრაინის მიღმა, რუსული საფრთხე აქაა და ზეგავლენას ახდენს ევროპის ქვეყნებზე, ჩვენზე ახდენს გავლენას. რუსეთმა უკვე აქცია უკრაინული კონფლიქტი გლობალურ კონფლიქტად. მან ჩვენს კონტინენტზე მობილიზება გაუკეთა ჩრდილოეთ კორეელ ჯარისკაცებს და ირანულ აღჭურვილობას, ამავდროულად ეხმარება ამ ქვეყნებს მეტად შეიარაღებაში. პუტინის რუსეთი არღვევს ჩვენს საზღვრებს ოპოზიციონერების მოსაკლავად, მანიპულირებს არჩევნებით რუმინეთსა და მოლდოვაში და ორგანიზებას უწევს კიბერშეტევებს ჩვენი საავადმყოფოების წინააღმდეგ მათი ფუნქციონირების ბლოკირებისთვის. რუსეთი ცდილობს ჩვენი აზრების მანიპულირებას სოციალურ მედიაში გავრცელებული სიცრუით და, არსებითად, ის ჩვენს საზღვრებს ცდის. ის ამას აკეთებს ჰაერში, ზღვაზე, კოსმოსში და ჩვენს ეკრანებზე.
ეს აგრესიულობა არ ცნობს საზღვრებს, და რუსეთი ამავე დროს განაგრძობს გადაიარაღებას, თავისი ბიუჯეტის 40%-ზე მეტს ხარჯავს ამ მიზნით. 2030 წლისთვის იგი გეგმავს კიდევ უფრო გაზარდოს თავისი არმია, ჰყავდეს 300,000 დამატებითი ჯარისკაცი, 3,000 ტანკი, 300-ზე მეტი გამანადგურებელი თვითმფრინავი. ვის შეუძლია ამ კონტექსტში დაიჯეროს, რომ დღევანდელი რუსეთი უკრაინაზე გაჩერდება? რუსეთი გახდა, ამ მომენტში როცა გესაუბრებით და მომავალი წლებისთვის, საფრთხე საფრანგეთისა და ევროპისთვის. მე ღრმად ვწუხვარ ამას და დარწმუნებული ვარ, რომ გრძელვადიან პერსპექტივაში, მშვიდობა დამყარდება ჩვენს კონტინენტზე რუსეთთან, რომელიც კვლავ დამშვიდებული და მშვიდობიანი გახდება, მაგრამ სიტუაცია, რომელსაც მე აღგიწერთ, სწორედ ასეთია და ჩვენ უნდა გავუმკლავდეთ მას.
ამ საშიშროებით სავსე მსოფლიოს წინაშე, მაყურებლად დარჩენა სიგიჟე იქნებოდა. საქმე ეხება გადაწყვეტილებების დაუყოვნებლივ მიღებას უკრაინისთვის, ფრანგების უსაფრთხოებისთვის, ევროპელების უსაფრთხოებისთვის. უკრაინისთვის პირველ რიგში, ყველა ინიციატივა, რომელიც მშვიდობას უწყობს ხელს, სწორი მიმართულებით მიდის და დღეს საღამოს მინდა მათ აღვნიშნო ეს. ჩვენ უნდა განვაგრძოთ უკრაინელების დახმარება, რათა წინააღმდეგობა გაუწიონ, სანამ შეძლებენ რუსეთთან მოლაპარაკებას მშვიდობის შესახებ საკუთარი თავისთვის და ჩვენთვის, ყველასთვის. სწორედ ამიტომ, მშვიდობისკენ მიმავალი გზა არ შეიძლება გადიოდეს უკრაინის მიტოვებაზე, პირიქით – მშვიდობა არ შეიძლება დამყარდეს ნებისმიერ ფასად და რუსული კარნახით. მშვიდობა არ შეიძლება იყოს უკრაინის კაპიტულაცია, ის არ შეიძლება იყოს მისი დანგრევა, ის არ შეიძლება ასევე გადაიქცეს ცეცხლის შეწყვეტად, რომელიც ძალიან მყიფე იქნება. და რატომ? იმიტომ, რომ აქაც წარსულის გამოცდილება გვაქვს. ჩვენ არ შეგვიძლია დავივიწყოთ, რომ რუსეთმა უკრაინის დაპყრობა 2014 წელს დაიწყო და რომ ჩვენ მაშინ მინსკში ცეცხლის შეწყვეტაზე მოვილაპარაკეთ, და იგივე რუსეთმა არ დაიცვა ეს ცეცხლის შეწყვეტა და ჩვენ ვერ შევძელით ბალანსის შენარჩუნება მყარი გარანტიების არარსებობის გამო. დღეს ჩვენ აღარ შეგვიძლია რუსეთის სიტყვას ვენდოთ.
უკრაინას აქვს მშვიდობისა და უსაფრთხოების უფლება საკუთარი თავისთვის და ეს ჩვენი ინტერესია და ეს ევროპის კონტინენტის უსაფრთხოების ინტერესია. სწორედ ამ მიმართულებით ვმუშაობთ ჩვენს ბრიტანელ, გერმანელ და სხვა ევროპელ მეგობრებთან ერთად. სწორედ ამიტომ გინახავთ ბოლო კვირების განმავლობაში, როგორ შევკრიბე მათგან რამდენიმე პარიზში, წავედი მათ სანახავად რამდენიმე დღის წინ ლონდონში, რათა გაგვემყარებინა ვალდებულებები, რომლებიც აუცილებელია უკრაინისთვის მშვიდობის ხელმოწერის შემდეგ, რათა უკრაინა კვლავ არ დაიპყროს რუსეთმა.
ჩვენ უნდა მოვემზადოთ ამისთვის. ეს აუცილებლად გულისხმობს უკრაინის არმიის ხანგრძლივ მხარდაჭერას. ეს ასევე შეიძლება გულისხმობდეს ევროპული ძალების განლაგებას. ეს ძალები იქ იქნებიან სამშვიდობო შეთანხმების ხელმოწერის შემდეგ, რათა უზრუნველყონ მისი სრული პატივისცემა. მომავალ კვირას პარიზში შევხვდებით იმ ქვეყნების შტაბის უფროსებს, რომლებსაც სურთ თავიანთი პასუხისმგებლობის აღება ამ საკითხთან დაკავშირებით. ეს არის მყარი, ხანგრძლივი, შემოწმებადი მშვიდობის გეგმა, რომელიც მოვამზადეთ უკრაინელებთან და რამდენიმე სხვა ევროპელ პარტნიორთან ერთად და რომელიც მე 15 დღის წინ ამერიკის შეერთებულ შტატებში და ევროპაში განვიხილე. და მე მინდა ვირწმუნო, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები ჩვენს გვერდით დარჩება, მაგრამ ჩვენ მზად უნდა ვიყოთ, თუ ეს ასე არ იქნება.
იქნება თუ არა უკრაინაში მშვიდობა სწრაფად მიღწეული თუ არა, ევროპულმა სახელმწიფოებმა, რუსული საფრთხის გათვალისწინებით, რომელიც ახლახან აღგიწერეთ, უკეთესად უნდა შეძლონ თავის დაცვა და ახალი აგრესიის შეკავება. დიახ, რაც არ უნდა მოხდეს, ჩვენ უფრო მეტად უნდა აღვჭურვოთ თავი, გავაძლიეროთ ჩვენი თავდაცვის პოზიცია, და ეს თავად მშვიდობისთვის, საფრთხის შეკავებისთვის. ამ მხრივ, ჩვენ ვრჩებით ნატოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებთან პარტნიორობის ერთგულნი, მაგრამ ჩვენ უფრო მეტი უნდა გავაკეთოთ, გავაძლიეროთ ჩვენი დამოუკიდებლობა თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში. ევროპის მომავალი არ უნდა გადაწყდეს ვაშინგტონში ან მოსკოვში, და დიახ, საფრთხე ბრუნდება აღმოსავლეთში და, ასე ვთქვათ, ბოლო 30 წლიანი არსებული პერიოდი ბერლინის კედლის დაცემის შემდეგ ახლა დასრულდა.
ხვალ ბრიუსელში, საგანგებო საბჭოზე, რომელიც გააერთიანებს 27 სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაურს კომისიასთან და საბჭოს პრეზიდენტთან ერთად, ჩვენ გადამწყვეტ ნაბიჯებს გადავდგამთ. მიღებული იქნება რამდენიმე გადაწყვეტილება, რომელსაც საფრანგეთი რამდენიმე წელია წარადგენს. წევრ ქვეყნებს შეეძლებათ გაზარდონ თავიანთი სამხედრო ხარჯები ისე, რომ ეს მათ დეფიციტში არ ჩაითვლება. გადაწყდება მასიური საერთო დაფინანსება ევროპულ ნიადაგზე საბრძოლო მასალების, ტანკების, იარაღების, ყველაზე ინოვაციური აღჭურვილობის შესაძენად და საწარმოებლად. მთავრობას ვთხოვე, მობილიზებული იყოს, რათა ერთი მხრივ, რაც შეიძლება სწრაფად გააძლიეროს ჩვენი არმიები და, მეორე მხრივ, დააჩქაროს რეინდუსტრიალიზაცია ჩვენს ყველა რეგიონში. და მე კომპეტენტურ მინისტრებთან ერთად შევხვდები სექტორის ინდუსტრიის ლიდერებს მომდევნო დღეებში.
„ევროპული თავდაცვის“ სტრატეგია, რომელზეც ჩვენ 8 წელია ვსაუბრობთ, რეალობად იქცევა. ეს ნიშნავს ევროპულ ქვეყნებს, რომლებიც უფრო მზად არიან თავის დასაცავად და დასაცავად, რომლებიც ერთად აწარმოებენ საჭირო აღჭურვილობას საკუთარ ნიადაგზე, რომლებიც მზად არიან უფრო მეტად ითანამშრომლონ, შეამცირონ დამოკიდებულება დანარჩენ მსოფლიოზე, და ეს კარგი რამაა. გერმანიამ, პოლონეთმა, დანიამ, ბალტიის ქვეყნებმა და ჩვენმა ბევრმა პარტნიორმა გამოაცხადა უპრეცედენტო ძალისხმევა სამხედრო ხარჯების ზრდის თვალსაზრისით.
ასე რომ, ამ დროში, როდესაც მოქმედება ძალიან მნიშვნელოვანია, საფრანგეთს განსაკუთრებული სტატუსი აქვს. ჩვენ გვყავს ევროპაში ყველაზე ეფექტური არმია და მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ჩვენი წინაპრების მიერ გაკეთებული არჩევანის წყალობით, ჩვენ ვართ აღჭურვილი ბირთვული შეკავების შესაძლებლობებით. ეს ბევრად უფრო მეტად გვიცავს, ვიდრე ჩვენი მეზობლების უმეტესობას და, უფრო მეტიც, ჩვენ არ ველოდებოდით რუსეთის უკრაინაში შეჭრას, რომ გაგვეაზრებინა ახალი შემაშფოთებელი რეალობა.
იმ ორი სამხედრო პროგრამული კანონის წყალობით, რომლებიც მე გადავწყვიტე და რომლებიც მომდევნო პარლამენტებმა დაამტკიცეს, ჩვენ თითქმის 10 წელიწადში გავაორმაგებთ ჩვენი ჯარების ბიუჯეტს. მაგრამ საფრთხეების ევოლუციის გათვალისწინებით, ამ აჩქარების გათვალისწინებით, რომელიც მე აღვწერე, ჩვენ მოგვიწევს ახალი საბიუჯეტო არჩევანის გაკეთება და დამატებითი ინვესტიციები, რომლებიც ახლა აუცილებელი გახდა. მთავრობას ვთხოვე, რაც შეიძლება სწრაფად იმუშაოს ამაზე. ეს იქნება ახალი ინვესტიციები, რომლებიც მოითხოვს კერძო დაფინანსების, ასევე საჯარო დაფინანსების მობილიზებას გადასახადების გაზრდის გარეშე. ამისთვის საჭირო იქნება რეფორმები, არჩევანი, სიმამაცე.
ჩვენი ბირთვული შეკავება გვიცავს, ის სრულია, სუვერენულია, ფრანგულია დასაწყისიდან დასასრულამდე. 1964 წლიდან მოყოლებული, მას ყოველთვის ჰქონდა აშკარა როლი ევროპაში მშვიდობისა და უსაფრთხოების შენარჩუნებაში. მაგრამ მომავალი გერმანელი კანცლერის ისტორიული მოწოდების საპასუხოდ, მე გადავწყვიტე გავხსნა სტრატეგიული დებატები ჩვენი შეკავების მიერ ევროპულ კონტინენტზე ჩვენი მოკავშირეების დაცვის შესახებ. რაც არ უნდა მოხდეს, გადაწყვეტილება ყოველთვის იყო და დარჩება რესპუბლიკის პრეზიდენტის, შეიარაღებული ძალების მეთაურის ხელში.
ჩვენი ბედის მართვა, ჩვენი დამოუკიდებლობის გამყარება, საჭიროებს, რომ ვიმუშაოთ როგორც თავდაცვით, ისე ეკონომიკურ შესაძლებლობებზე. დიახ, ეკონომიკური, ტექნოლოგიური, ინდუსტრიული და ფინანსური დამოუკიდებლობა აუცილებელია. ჩვენ ასევე უნდა მოვემზადოთ იმისთვის, რომ ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა ევროპულ საქონელზე ტარიფების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღოს, როგორც ეს ახლახან დაადასტურეს კანადისა და მექსიკის წინააღმდეგ. ეს გაუგებარი გადაწყვეტილება, როგორც ამერიკული ეკონომიკისთვის, ისე ჩვენთვის, გავლენას მოახდენს არსებულ გარემოზე. ეს ჩვენი მხრიდან უპასუხოდ არ დარჩება. ამრიგად, ჩვენს ევროპელ კოლეგებთან ერთად პასუხის მომზადებისას, ჩვენ განვაგრძობთ, როგორც მე ეს 15 დღის წინ გავაკეთე, მუშაობას, რათა დავარწმუნოთ, რომ ეს გადაწყვეტილება ჩვენ ყველას დაგვაზარალებს და მე ვიმედოვნებ, დიახ, დავარწმუნო და შევაკავო ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი.
საერთო ჯამში, მომენტი მრავალი ათწლეულის განმავლობაში უპრეცედენტო გადაწყვეტილებებს მოითხოვს ჩვენს სოფლის მეურნეობაზე, კვლევაზე, მრეწველობაზე, ჩვენს ყველა საჯარო პოლიტიკაზე. ჩვენ ვერ გვექნება იგივე დებატები, რაც გუშინ. სწორედ ამიტომ ვთხოვე პრემიერ-მინისტრსა და მის მთავრობას, და მოვუწოდებ ქვეყნის ყველა პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და პროფკავშირულ ძალას მათთან ერთად, გააკეთონ წინადადებები ამ ახალი კონტექსტის შესაბამისად. ხვალინდელი გადაწყვეტილებები ვერ დაეფუძნება გუშინდელ ჩვევებს.
ჩემო ძვირფასო თანამოქალაქეებო, ამ გამოწვევებისა და შეუქცევადი ცვლილებების წინაშე, ჩვენ არ უნდა დავუხაროთ თავი არც ომის მსურველებს, არც დამარცხების შიშით შეპყრობილებს. საფრანგეთი მხოლოდ ერთ კურსს გაჰყვება, მშვიდობისა და თავისუფლებისთვის შრომის კურსს, ერთგული ამ მხრივ თავისი ისტორიისა და პრინციპებისა. დიახ, ეს არის ის, რისიც გვჯერა ჩვენი უსაფრთხოებისთვის, მაგრამ რისიც ასევე გვჯერა დემოკრატიის დასაცავად, სიმართლის იდეის, თავისუფალი კვლევის იდეის, ჩვენს საზოგადოებებში პატივისცემის, გამოხატვის თავისუფლების იდეის, რომელიც არ არის სიძულვილის დისკურსის დაბრუნება, არსებითად ჰუმანიზმის იდეის. ეს არის ის, რასაც ჩვენ ვიცავთ და რაც რისკის ქვეშაა.
ჩვენს ევროპას აქვს ეკონომიკური ძალა, სიძლიერე და ნიჭი, რომ ამ ეპოქის შესაფერისი იყოს. და როდესაც ჩვენ ვადარებთ თავს ამერიკის შეერთებულ შტატებს, სირიულ ძალებს, რუსეთს, ჩვენ ნამდვილად გვაქვს საშუალებები. ამიტომ ჩვენ უნდა ვიმოქმედოთ, ვიყოთ ერთიანი, როგორც ევროპელები და გადაწყვეტილები თავი დავიცვათ. სწორედ ამიტომ სამშობლოს სჭირდება თქვენი ჩართულობა. პოლიტიკური გადაწყვეტილებები, სამხედრო აღჭურვილობა, ბიუჯეტები ერთი რამაა, მაგრამ ისინი ვერასოდეს ჩაანაცვლებენ ერის სულიერ სიძლიერეს. ჩვენი თაობა აღარ მიიღებს მშვიდობის დივიდენდებს. ჩვენზეა დამოკიდებული, რომ ჩვენმა შვილებმა ხვალ მიიღონ ჩვენი დღევანდელი მოქმედებების დივიდენდები. ამრიგად, ჩვენ ერთად დავდგებით ამ გამოწვევის წინაშე.
გაუმარჯოს რესპუბლიკას, გაუმარჯოს საფრანგეთს.